Üdvözlöm! Örülök, hogy itt van!

A KULTÚRA TESZ EMBERRÉ. NÉLKÜLÖZHETETLEN.


Tartson velem! facebook instagram twitter

Amivel találkozom, ami foglalkoztat, leírom. Kiírom magamból. Hogy aztán beszéljünk róla. Ezen az oldalon blogjaimat, cikkeket és interjúkat olvashatnak a politikáról, kultúráról – vagyis a hétköznapjaimról.

A kulturális sokszínűség, a művészet- és szólásszabadság a nyitott, demokratikus és kreatív társadalom biztosítéka. Megkönnyíti a párbeszédet, és erősíti a társadalmi összetartozás érzését.

Rigó Konrád vagyok. Férj, apa, közgazdász, kreatív szakember, kulturális államtitkár. De ahhoz, aki ma vagyok, még több is hozzájárult: a nyelvek, amiken beszélek, a kultúrák, amelyeket megismertem, a könyvek, amiket elolvastam és az emberek, akikkel találkoztam.

Mire jó a megye?

Az önkormányzatiság az egyik legfontosabb ismérve a demokráciának. Szlovákiában parlamenti demokrácia van, ami azt jelenti, hogy a parlamentnek van a legnagyobb hatalma, hisz az ország egész területére vonatkozó törvényeket fogad el, ami minden szlovákiai állampolgár számára kötelező érvényű.
Így a parlament dönt a legfontosabb kérdésekben. Érezzük is a súlyát.

De nem csak a parlament határozza meg az életünket. A polgármesterválasztás és a helyi képviselők választása a helyi önkormányzatokba szintén fontos, hiszen nem mindegy, hogy a polgármester eladja a falu vagyonát, eladósítja azt, vagy pedig építi a falut és a közösséget. Falu vagy város szinten dől el mennyi adót fizetünk a házunk után, vagy éppen a szemételhordásért.
Így a helyi önkormányzatok döntéseinek súlyát is érezzük.

De van itt egy harmadik, egy viszonylag új önkrományzati elem. A megye. Semmit nem tudunk róla. Ez annak köszönhető, hogy a megye vezetésének ez pontosan így felel meg, hiszen így a nyilvánosság ellenőrzése nélkül azt tesznek, amit csak akarnak. És mivel mi azt sem tudjuk, mit kérhetnénk számon rajtuk, inkább nem is törődünk vele. Ám ez nem a hibánk, nem a mi dolgunk utánajárni annak, mi lenne a megye dolga.

A megye vezetésének és a megyei képviselőknek kell tudatniuk, miben számíthatunk rájuk, miben tudnak segíteni, mi az amivel jobbá tudják tenni az életünket. 2017-ben ez a megye legfontosabb dolga!
Mire jó a megye?

Röviden és kicsit leegyszerűsítve: minden olyan kérdés, ami átlépi a község határát és nem csak a község lakosait érinti a megyére, a megyei képviselőkre tartozik. A legfontosabbak:

  • A középiskolák fenntartása, fejlesztése és finanszírozása
  • Az utak karbantartása és felújítása
  • A jó egészségügyi ellátás feltételeinek biztosítása
  • A buszközlekedés biztosítása, a buszjáratok megszabása
  • A szociális otthonok és kulturális intézmények fenntartása és fejlesztése
  • Az idegenforgalom, a környezetvédelem, a régiófejlesztés és a sport támogatása

Tehát, ha ezeken a területeken bármilyen kérdésünk van, a járásból megválasztott képviselőkhöz kell fordulnunk. Nekik kell választ adniuk a kérdésekre, egész egyszerűen azért, mert ez a dolguk.

Ám tisztában vagyunk azzal, hogy nem csak a megye az, ami a régiót előreviszi. Így ezen a ponton kell köszönetet mondani minden olyan civil szervezet munkájáért, akik nem nézik, milyen az aktuális vezetés, hanem mindentől függetlenül teszik a dolgukat. Nekik köszönhető, hogy 2017-ben beszélhetünk regionálisan jól működő ügyekről. Tehát, a teljesség igénye nélkül szeretnénk köszönetet mondani az:

  • Önkéntes tűzoltóknak, akik járásunkban a fiatalok önszerveződése folytán az egyik legkomolyabb fejlődést vitték véghez, és a generációk közötti együttműködés mintapéldái a községekben.
  • A Vöröskeresztben dolgozóknak, akik munkájukkal életeket mentenek, és akikre nagyon büszkék vagyunk.
  • A vadászoknak és a halászoknak, akik munkájukkal az állatállomány és a környezetvédelem területén teszik, amit kell.
  • A helyi kulturális és sportszervezeteknek, akik helyi szinten, hiánypótló munkát végeznek, és ennek köszönhetően szebb és jobb az életünk.

Köszönjük!

A “kis” parlament

Nagyszombat megye 7 járásból áll, a megyei képviselőtestületben 40 választott képviselő ül. A 40-ből 8 képviselője van a dunaszerdahelyi járásnak. Azért ilyen sok, mivel a lakosság számarányát tekintve csak a nagyszombati járásban laknak többen. Galántai járásnak 7 képviselője van.

Költségvetés

A Nagyszombat megyei képviselők évente több mint 130 millió euróról döntenek. 2017-ben a költségvetés 160 millió euró a hiteleknek is köszönhetően. Ezt a hatalmas összeget fordítják a fent leírt célokra.

Nagyszombat megye éves költségvetése meghaladja a 150 millió eurót, aminek legnagyobb részét, több mint 70 millió eurót, a lakosok fizetéséből származó, személyi jövedelemadó adja. Mivel egyre többen dolgozunk, egyre több adót fizetünk. Ezért Nagyszombat megye az elmúlt négy évben több pénzzel, több mint 10 millió automatikusan hozzá érkező részadóval (podielová daň) gazdálkodott, mint az előző négy évben. A változást a megye dolgaiban mégsem látni. A számok viszont nem engednek, a bevétel folyamatosan nő, éves szinten közel 4 millió euróval. Ha a kasszában éves szinten ennyivel több pénz van, akkor fejlesztésre, változásokra is nagyobb a lehetőség.

 

Átlátható pénzügyeket és emberbarát megyét

Átlátható megyei ügyvitel és tájékoztatás

A megye minden szerződését, jegyzőkönyvét és minden nyilvánosságra hozható dokumentumát elérhetővé tesszük a lakosok számára a megye honlapján. A weblap felépítését megváltoztatjuk, hogy felhasználóbarát navigáció segítségével azonnali hozzáférést és pontos tájékoztatást nyújtson az érdeklődőknek. A megye közpénzből működik, ezért mindenkinek joga van tudnia, mire költi az adófizetők pénzét. A megyei közgyűlés üléseit élőben közvetíteni fogjuk az interneten, a legnagyobb szociális hálón. Az átláthatóság megnövelésével a megyei közbeszerzéseken újra valós verseny alakul ki, és a hivatal költekezése is jelentős mértékben korlátozódik. Ezzel legkevesebb 5%-os hatékonyságnöveléssel számolunk, ami 7,5 millió euró megtakarításához vezet évente.

Participatív költségvetés

1989-ben a brazíliai Porto Alegre városban elindított, Szlovákiában először Trencsén megyében bevezett participatív költségvetési modellnek köszönhetően az emberek közvetlenül beleszólhatnak a megye költségvetésébe. Trencsénben így 100 ezer euró sorsáról dönthetnek. Nagyszombat megyében is bevezetjük a participatív költségvetést, ezzel növeljük az emberek befolyását a költségvetés alakításában. 200 ezer eurós keretösszeg felett rendelkeznek majd a megye lakosai.

Új dotációs rendszert

A dotációs rendszer egy közvetlen eszköz a civil szervezetek és falvak tevékenységének támogatására. Az önkéntes tűzoltók, a Vöröskereszt, a kulturális- és sportegyesületek, a környezet- és műemlékvédők, valamint az említett területen maguk a községek is sok esetben pótolhatatlan és kiemelkedően értékes munkát végeznek. A dotációs rendszert viszont sokuk már nem is használja, mert a támogatás megszerzése és elszámolása bürokratikus és hosszadalmas, a megítélt támogatás pedig kevés. A támogatási keretösszeget több mint a duplájára emeljük, összesen 2 millió euróra. Mindemellett új, pontos kiírásokkal a lehető legtöbb, az emberekért dolgozó szervezetet szólítunk meg. Az egy projektre jutó támogatás alsó határát 500 euróban, a felső határát pedig 20 ezer euróban határozzuk meg. Ebben látjuk a lehetőséget, hogy felkeltsük a fiatal „pályakezdő civilek” érdeklődését a megye iránt.

 

Színvonalas középiskolákat és tisztességes munkahelyeket

Középiskolák fejlesztése

Az államnak szüksége van a gimnáziumokra és a főiskolai végzettségű fiatalokra. Fontos azonban, hogy a megye felmérje, elemezze a munka-, szociális és családügyi minisztérium, valamint a munka-, szociális és családügyi hivatal bevonásával, hogy milyen szakmákra van szükség, és ezután egy átgondolt terv alapján cselekedjen. Ez a megye dolga. A szakközépiskolák készítik fel a diákokat az életre. A duális képzés azt jelenti, hogy a diákok a szakmai gyakorlatukat már a piacon dolgozó cégekben szerzik meg, modern technológiákkal dolgoznak és a szakvizsga után munkába tudnak állni. A középfokú informatikai képzés minőségének emelésével a diákok az egyes szakiskolákban olyan végzettséget kaphatnak, amellyel a legmagasabb elérhető fizetésért, bruttó 1600 euróért dolgozhatnak. Ám a hagyományos mesterségek iránt is nő a kereslet, ezért ezek megerősítése szintén kiemelkedően fontos. Az utolsó órában vagyunk, amikor még a jelenleg dolgozó szakemberek bevonásával valós szakmai tudást kaphatnak a diákok a mesterektől.

Mindezek mellett minden középiskola feladata a mozgáskultúra terjesztése, ezért külön anyagi keretet kell kialakítani és a középiskolák bevonásával a sportot támogatni.

A megyeelnök vagy a megyei hivatal mellett kialakítunk egy ifjúsági tanácsadó testületet. Javasoljuk egy ifjúsági szószólói poszt kialakítását a megye oktatásügyi és ifjúsági bizottságában, amelyet egy aktív fiatal töltene be. Független támogatási rendszert szeretnénk indítani kifejezetten ifjúsági projektek támogatására. Az egyes iskolatanácsokba elsősorban szakmai szempontok, nem pedig politikai jelölések alapján szeretnénk kiválasztani a megye képviselőit. Kialakítjuk a megye Gyermek- és Ifjúságpolitikai Koncepcióját egy adott időszakra vonatkozóan. Az iskolaigazgatók megválasztását függetlenítjük a politikától. Aktívan támogatni fogjuk a diákönkormányzatok fejlesztését a megye területén

Tisztességes fizetést a munkáért

A megye régiófejlesztési ügynökségének nemcsak az a feladata, hogy az íróasztal mellől elemezze a megye gazdaságát, hanem a vállalkozói és munkavállalói környezet javításának érdekében a terepen kell dolgoznia, valamint összekötő szerepet kell vállalnia a megye, a SARIO, a gazdasági minisztérium, az oktatási minisztérium és a további állami intézmények között. Mindezt egyrészt az elvégzett munkáért járó tisztességes fizetség érdekében, másrészt pedig azért, hogy a munkahelyek struktúrája megváltozzon, és a vállalatok ne csak az egyszerű manuális munkákat hozzák ide, hanem a nagyobb kvalifikációt igénylő, jobban fizetett munkahelyeket is itt hozzák létre (regionális könyvelési központ, európai ügyfélközpont, informatikai háttér…)

Iskolaközpontok létrehozása

A külföldön bevált és a sikeres hazai magániskolák mintájára, különböző típusú és fokú iskolák egy intézménybe való összevonásával növelni tudjuk az oktatás színvonalát. A jelenlegi törvényes keretek is lehetővé teszik, hogy az alapiskola mellett nyíljon egy óvoda, és az iskola kibővüljön művészeti iskolával, nyelviskolával és akár középiskolával. Ezzel az anyanyelvi oktatás jövőjét is biztosítani tudjuk a megyében, megerősítjük az intézményt anyagilag, és a szülők válláról levesszük a terhet, amit a különórákra való „taxizás” jelent. Ennek megvalósítására már ma adott a lehetőség, az útmutató itt tölthető le.

Regionális módszertani irányítás

A megyének vállalnia kell az állami módszertani központok és a helyi iskolák közötti közvetítő és kiegészítő alany szerepét, főleg a járási módszertani konferenciák és képzések terén. Ez a feladata nemcsak középiskolákra kell hogy korlátozódjon, hanem a járás összes oktatási intézményére. Ezen a területen a metodikai központokkal kell aktívan közös munkát folytatnia.

 

Dinamikus régiós gazdaságot és turizmust

Az utak folyamatos karbantartása

Az utakat nem elég négyévente, kampányszerűen újítgatni. Hosszútávú és pontos tervet kell a lakosok számára felmutatni, amely tartalmazza, hogy melyik utat pontosan mikor újítják fel, milyen minőségben és mennyibe fog kerülni. Az utak karbantartása viszont nemcsak az úttest felújítását jeleneti, hanem az utak környezetének folyamatos karbantartását, a fák és a növényzet kezelését egyaránt.

Helyi termékeket a boltokban

Nincs még egy olyan vidék Szlovákiában, amelyik mezőgazdasági termelés tekintetében ilyen jó adottságokkal rendelkezne. Ráadásul, minden ember Szlovákiában tudja, hogy Dél-Szlovákia az egész ország éléskamrája, ezért meg kell adni az esélyt arra, hogy a gyümölcs, a zöldség és az ezekből helyben gyártott termékek a kertekből a boltok pultjaira kerüljenek. A boltokban létre kell hozni a helyi termékek polcát, és támogatást kell adni a boltoknak, amelyek ezeket a „polcokat” létrehozzák és fenntartják. Ezen a területen számolunk a regionális szinten jelenleg is aktív, önkéntesen a megye feladatát jelenleg is ellátó vállalkozói,
illetve civil kezdeményezések bevonásával
. A megye támogatási rendszere lehetőséget kínál ennek megvalósítására.

Kerékparutak fejlesztése

A kerékpárút-hálózatot sokkal nagyobb tempóban kell építeni, mert nemcsak a turizmus, hanem az itt élő és munkába járó emberek szükségletét is szolgálja. Éppen ezért az ésszerű, átgondolt terv a legfontosabb. A jelenlegi terveket meg kell ismertetni az emberekkel, az aktívan kerékpározókkal, és be kell őket vonni a tervezés folyamatába. A közlekedési minisztériummal együtt a kerékpárutakat érintő telekrendezések kérdését is meg tudjuk oldani, hogy a folyamatot az állam részéről is felgyorsítsuk.

Az aktív szabadidő és a turizmus erőt jelent

A turizmusról mindig, mint külföldi vendégek kiszolgálásáról beszélnek. Mi pedig azt mondjuk, a turizmus fejlesztésével, csakúgy, mint a kerékpárutak felújításával is, az itt élő emberek életkörülményeit, illetve életminőségét tudjuk nagyban javítani. Nem elhanyagolható a „hétvégi turizmus” sem, a helyiek szabadidős tevékenységét is érdemes feltérképezni, támogatni. A Duna erre tökéletes, és jelenleg teljesen kihasználatlan forrás. A környezetvédelmi minisztériummal, valamint a minisztérium hatáskörébe tartozó intézményekkel közösen olyan árvízvédelmi rendszert tudunk kialakítani a Kis-Dunán, amelynek köszönhetően jobban kihasználhatóvá válik a folyó, és nyugati mintára építhetők, ún. kis kikötők az aktívan pihenők számára. Természetesen, az elképzelés megvalósításába bevonjuk a Greenpeace-t, a horgász szövetséget és a helyi civil- és környezetvédő szervezeteket is.

 

Jó életminőséget és regionális kultúrát

Szociális asszisztensek és szociális intézmények

A megye jelenleg is nyújt támogatást községeknek szociális asszisztensek alkalmazására, de ez az összeg nagyon kevés pénzt takar, így ezt az intézményt nem lehet kihasználni megfelelően. Tudatosítjuk, hogy az idősek értékes tagjai a közösségünknek, és több évtizedes munkájukért hálával tartozunk nekik. A fogyatékkal élők és tartósan betegek iránt pedig szolidaritással tartozunk, ezért olyan szociális asszisztensi rendszerrel bővítjük a megye jelenlegi munkáját, ahova községek, valamint civil és vallási szervezetek is pályázhatnak az idősek és a fogyatékkal élők otthonukban való ellátására. A folyamatosság és kiszámíthatóság elvére támaszkodva több éves kerettámogatást igényelhetnek. A meglévő szociális intézmények kapacitását bővíteni fogjuk, hogy a várólisták ne években legyenek mérhetők.   

Egészségpontok létrehozása

Felszereljük a községeket olyan egyszerűen elvégezhető egészségügyi vizsgálatot biztosító berendezésekkel, mint a vércukorszintmérő, vérnyomásmérő, defibrillátor. Ezt mind annak érdekében, hogy az alapvető egészségügyi ellenőrző vizsgálatokat helyben el lehessen végezni. A dotációs rendszer keretén belül kültéri és beltéri fitnesz berendezések megpályázására is adunk lehetőséget.

Időseknek ingyenes autóbuszközlekedést a megyén belül

A nyugdíjasok és fogyatékkal élők számára ingyenessé tesszük a megye által támogatott autóbuszközlekedést.

Hatékonyabb buszközlekedést

A buszjáratok menetrendje sok helyen megfelelően, ám nagyon sok helyen évek óta borzalmasan működik. Figyelembe véve a megyei regionális központok szerepét, újratervezzük a buszközlekedést. A  hatékonyság növelése érdekében a lakosok kisebb buszokkal, sűrűbben tudnak majd közlekedni.      

Új színház és a kulturális intézmények reformja

Nagyszombat megyében van az összes megye közül az egy főre jutó legkevesebb színházi szék. Megalapítunk egy új színházat megyei fenntartással Dunaszerdahelyen. Mivel a közművelődési intézmények munkája az utóbbi években alig érzékelhető, ezen intézmények rendszerét újraértékeljük, és szükség szerint átalakítjuk. A könyvtárak és múzeumok szolgáltatásait kibővítjük kreatív foglalkozásokkal a fiatalok és az idősek számára.