Üdvözlöm! Örülök, hogy itt van!

A KULTÚRA TESZ EMBERRÉ. NÉLKÜLÖZHETETLEN.


Tartson velem! facebook instagram twitter

Amivel találkozom, ami foglalkoztat, leírom. Kiírom magamból. Hogy aztán beszéljünk róla. Ezen az oldalon blogjaimat, cikkeket és interjúkat olvashatnak a politikáról, kultúráról – vagyis a hétköznapjaimról.

A kulturális sokszínűség, a művészet- és szólásszabadság a nyitott, demokratikus és kreatív társadalom biztosítéka. Megkönnyíti a párbeszédet, és erősíti a társadalmi összetartozás érzését.

Rigó Konrád vagyok. Férj, apa, közgazdász, kreatív szakember, kulturális államtitkár. De ahhoz, aki ma vagyok, még több is hozzájárult: a nyelvek, amiken beszélek, a kultúrák, amelyeket megismertem, a könyvek, amiket elolvastam és az emberek, akikkel találkoztam.

KULTÚRA 2020+

A kulturális sokszínűség, a művészet- és szólásszabadság a nyitott, demokratikus és kreatív társadalom biztosítéka. Megkönnyíti a párbeszédet, és erősíti a társadalmi összetartozás érzését.

A politikának nem dolga a szakmai döntéshozatal. Úira ki kell mondani, hogy a szakmai döntéseket a szakma képviselőire kell bízni. Ahol viszont a politikusoknak nagyobb szerepük van, az a kultúra és művészetek környezetének a formálása, zavartalan működési feltételeinek megteremtése az esélyteremtés, szolidaritás és tolerancia elveinek alapján.

Az állami kulturális és művészeti intézményrendszer újragondolásával (duplicitások kiküszöbölése, összevonások) növeljük a közkiadások felhasználásának hatékonyságát.  

A Nemzeti Népművelési Intézetet modern kutatási és oktatási szervezetté alakítjuk, megerősítve a stratégiai gondolkodást az állami kulturális politika területén. Emeljük az egész ágazat versenyképességét, és lehetővé tesszük az uniós dotációs programok forrásainak aktív igénybevételét a kultúrában tevékenykedő állami és egyéb szereplők részére.

Az Audiovizuális Alap, Művészettámogató Alap és a Kisebbségi Kulturális Alap jogállásának és költségvetésének megszilárdításával, valamint a nonprofit szektort érintő jogszabályok módosításával elérjük a független kultúra kiszámítható és megbízható finanszírozását. Ennek köszönhetően nőhet a foglalkoztatottság, és több sikeres új projekt jöhet létre a kultúra és kreatív ipar területén.

A kultúra és művészetek szponzorálásának törvénybe iktatatásával és a dotációs szervezetekről rendelkező törvények megreformálásával olyan jogi környezetet alakítunk ki, amellyel megerősítjük az önállóságot, a művészi szabadságot és a kreatív ipar dinamikus fejlődését, ugyanakkor lehetővé tesszük többforrású finanszírozási modellek működtetését (egyszerre állami, megyei és városi fenntartású szervezet) és a magántőke bevonását.

Támogatjuk a közmédia és magánmédia függetlenségének megerősítését. Új törvényt fogadunk el az újságírók védelmére, amely hozzájárul az objektív és független újságírás megszilárdításához Szlovákiában. A közmédiában támogatjuk a megbízható, többforrású finanszírozást és ezzel együtt a nyilvánosság ellenőrző szerepének növelését, a tematikus csatornák indítását és a nemzeti kisebbségek részére fenntartott programok adásidejének növelését, valamint a digitális földfelszíni rádióadásra való áttérést. Felvilágosító kampányokat indítunk az álhírek felismerésére és hatásának bemutatására. 

A kultúra azon területeiről is gondoskodunk, amely területeken eddig hiányoztak az állami intézmények: létrehozzuk a Kortárs Művészetek Múzeumát, a Kortárs Táncközpontot és a Nemzeti Kisebbségek Művészeti Központját. Növeljük ezzel Szlovákia pozitív külföldi megítélését is, amely egy modern, jövőbe tekintő, nyitott társadalomról beszél. 

Új mechanizmusokat vezetünk be a nemzeti kulturális műemlékek felújítására (szociális vállalkozások, PPP-projektek, adókedvezmény, kedvezményes hitel a tulajdonosok részére). Ezzel elérhető a tárgyi örökség nagyobb védelme és hatékonyabb megújulása, valamint növelhető a Szlovákia régióiban rejlő idegenforgalmi potenciál. 

A nemzeti kisebbségek közművelődésének törvénybe iktatatásával és az államilag támogatott országos intézményi keretrendszerének megteremtésével olyan környezetet alakítunk ki, amellyel megerősítjük a nemzeti kisebbségek kultúrához való demokratikus joggyakorlását. 

Biztosítjuk a hivatásos nemzetiségi színházak és zenei intézmények zavartalan működéséhez szükséges jogi és anyagi hátteret. Támogatjuk új kisebbségi kulturális intézmények létrehozását. A nemzeti kisebbségek mellett gondolunk a nyelvi és kulturális kisebbségekre is, például a Siketek Múzeuma vagy a Braille Központ létrehozásával.